У понедељак 10. фебруара 2025. године, Богословију Светог Петра Цетињског на Цетињу, најстарију средњу школу у Црној Гори, посјетила је делегација Православног Богословског Факултета Универзитета у Прешову и свештенства прешовске епархије из Словачке.
Са благословом Његовог Блаженства Архиепископа прешовског и Митрополита Чешких земаља и Словачке г. Растислава, делегацију из Словачке у посјети Црној Гори чине: протојереј ThDr. Владимир Коцвар, PhD. са Православног Богословског Факултета Прешовског Универзитета и парох у граду Попрад, јереј Мgr Мирослав Хуменски, PhD, парох у мјесту Враново над Топлоу и јереј Петар Добрик у парох у мјесту Љубица код Кежмарока.
По доласку у Цетиње, они су присуствовали Светој литургији у Цетињском манастиру, поклонили се манастирским светињама, моштима Светог Петра Цетињског Чудотворца, Светој десници Светог Јована Крститеља пророка и Претече и Kрститеља Господњега, дијелу Часног и Животворног Крста Господњег и осталим светињама.
После богослужења у Цетињском манастиру, отишли су у Богословију Светог Петра Цетињског, где су их дочекали господа професори на челу са ректором Богословије протојерејом Благојем Рајковићем. У срдачном разговору са професорима, ректор је госте упознао са животом и радом најстарије средње образовне установе у Црној Гори, славне Цетињске богословије, некадашње богословско-учитељске школе. Овом приликом им је у име школе подарио и пригодне поклоне, као и бројна издања из издаваштва Цетињске богословије и Митрополије црногорско-приморске и ИИУ Светигора.
Гости из Прешова су ректору уручили такође пригодне дарове, издања Православног Богословског Факултета Прешовског Универзитета, као и вриједне и ријетке књиге, међу којима и Свето Јеванђеље за богослужбену употребу на словачком језику. У току разговора било је ријечи око даљег унапређења сарадње двије богословско школске установе ,Српске православне цркве и Цркве из Словачке и Чешке.
После пријема у свечаном салону богословије, професори и госи из Словачке, обишли су и редовну наставу у Цетињској богословији, где су ученицима говорили о животу и раду Православног Богословског Факултета у Прешову као и о православној цркви у Словачкој и Чешкој.
Ученици су са пажњом служали о црквеном животу у Словачкој, укључујући се у разговор са занимљивим и интересантним питањима.
Leave a Reply
Жао нам је, да би поставили коментар, морате бити пријављени.