Home / Предмети / Грчки језик

 

 

О ПРЕДМЕТУ

            Грчки језик има дугу историју писане употребе. Први споменици на грчком језику јављају се још у XVI вијеку прије Хр. Од тада па до наших дана овај језик се непрестано развијао и мијењао, тако да постоји више типова грчког језика који су се користили у различитим временима и од стране разних друштвених и интелектуалних слојева становништва. По програму СА Синода у богословијама Српске православне цркве изучава се κοινή (заједнички) дијалекат грчког језика, који је био службени језик на читавом подручју Источног Средоземља од времена Александра Македонског (IV вијек прије Хр.) и на којем је настало Свето писмо Новога завјета. Ово је језик на којем су проповедали апостоли и њихови ученици и на којем је настао највећи број светоотачких списа, од којих је само мали дио преведен на српски језик.

         У току трогодишњег учења овог предмета, са седмичним фондом од два часа, ученици богословије имају прилику да се упознају са граматиком новозавјетног грчког језика и да усвоје основни лексички фонд, што им омогућава да се надаље, уз помоћ речника, самостално баве проучавањем новозавјетних и отачких списа и даје им солидан темељ за проширивање знања из ове области на Богословском факултету.

 

ЛИТЕРАТУРА И ПИТАЊА ЗА ПРИПРЕМУ ПРИВАТНОГ ИСПИТА:

 

МОЛИТВЕ – ТОНСКИ ЗАПИС:

[audio:http://www.bogoslovija.me/wp-content/uploads/2012/01/Simvol-vere.mp3] [audio:http://www.bogoslovija.me/wp-content/uploads/2012/01/Bogorodice-Djevo.mp3] [audio:http://www.bogoslovija.me/wp-content/uploads/2012/01/Pocetne-molitve.mp3] [audio:http://www.bogoslovija.me/wp-content/uploads/2012/01/Hristos-voskrese.mp3]

 

КОРИСНИ САДРЖАЈИ:

 

Leave a Reply