Home / Вијести / ЦЕТИЊСКИ БОГОСЛОВИ УЧЕСТОВАЛИ У ОСВЕЋЕЊУ ПРВЕ ЦРКВЕ ПОСВЕЋЕНУ СВЕТОМ ПЕТРУ ДРУГОМ ЛОВЋЕНСКОМ ТАЈНОВИДЦУ У БАРУ И ПОСЈЕТИЛИ МАНАСТИР РЕЖЕВИЋЕ

 

У Бару је данас, на празник Светог Јована Богослова, у присуству и уз молитвено учешће мноштва православних вјерника, освештана прва црква посвећена Светом Петру II Ловћенском Тајновидцу.

Чинодејствовали су Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски господин Амфилохије, Митрополит михаловско-кошицки Православне цркве Чешке и словачких земаља господин Георгије и господа Епископи будимљанско-никшићки Јоаникије, источноамерички Иринеј, пакрачко-славонски Јован и диоклијски Кирило, уз саслужење многобројног свештенства.

Након освећења новосаграђеног храма, који се налази у порти храма Светог Јована Владимира, у наставку је у барском саборном храму служена Света архијерејска литургија.

Литургији су присуствовали и сви ученици Цетињске богословије предвођени својим професорима Аполоном Мишченком и Александром Вујовићем.

У литургијској бесједи након читања Јеванђеља, Епископ пакрачко-славонски господин Јован је рекао да је данашњи дан празник Тајновидца Ловћенског који се зрцали у претходном Тајновидцу Светом Јовану Богослову.

„Као онај слијепи који је говорио: Господе, вјерујем, помози моме невјерју, тако је и Ловћенски Тајновидац говорио: мало руках, малена и снага, једна сламка међу вихорове. Он је вапио из своје таме, на своме крсту, као Христос кад је говорио: Господе мој, Господе мој, зашто си ме оставио“, казао је Епископ пакрачко-славонски.

Он је казао да је тако вапио и Његош, из своје таме, са потпуним брисањем свога народа који је наслиједио јеврејско познање истинитога Бога.

„Он вапи на своме крсту, али и њему спасење опет долази из таме. Јер, не решава нико загонетку Горскога вијенца и тајновидства Његошева. Онај тихи благи учитељ проговара кроз човјека из таме, кроз игумана Стефана, који се са Јованом Богословом кроз ту таму погружава. И није решење Горскога вијенца то што су истражили Турке са Цетиња, него у ономе што каже игуман Стефан тим људима: хајте, браћо, те се причешћујте, а ја мичем све на моју душу. Причешћујте се тим преблагим тихим учитељем, који се оваплотио, који је васкрсао, који се вазнио, који нам је послао Духа свога утјешитеља да нас бодри, да нас чини тијелом Његовим примајући Крв и Тијело Његово, да би постали заиста браћа Његова“, казао је Владика Јован.

Након причешћа вјерних благосиљан је славски колач.

Митрополит Амфилохије је, поздрављајући браћу архијереје, свештенство и вјерни народ рекао да је први храм посвећен Ловћенском Тајновидцу слетио са Ловћена.

„То се десило када је оскрнављен његов гроб, његове мошти утамничене, када је обурдана његова црква коју је сам пројектовао и саградио и посветио је своме стрицу. Онда је из тог камења подигнуто, ево, четрнаест или петнаест ловћенских цркава. И сада, не случајно, и овдје у Бару, поред овога величанственога храма посвећенога првом нашем светитељу, краљу и мученику, и свједоку саможртвене љубави према Богу и према ближњима“, рекао је Митрополит црногорско-приморски.

Он је рекао да су се тако спојили Ловћенски Тајновидац и, како га је назвао Свети Влаика Николај – великомученик, и наш први мученик.

„И тако је поново обновљен тај свети темељ на коме се гради људска судбина, на коме се гради Божанска творевина, на коме је саграђено све оно што је свето и честито широм васељене и у судбини свих земаљских народа, поготово нашега хришћанскога српскога народа. Ако Бог да, тим сједињењем Јована Владимира и Петра Ловћенског Тајновидца кроз ова два храма постављени су темељи обнове онога оскрнављенога, разоренога храма на Ловћену“, рекао је Владика.

Додао је да се нада у Бога да ће наше покољење и сва Црна Гора бити испунитељ тога Светитељевог завјештања и позвао вјерне да се и сами помоле Богу за то.

„Да се врати златни крст на Ловћен и да се поново Ловћенски Тајновидац ослободи из тамнице. Да би се кроз њега, кроз његове свете мошти, кроз његово богословље, његов ум, његову мудрост и његово знање подигла и обновила душа Црне Горе“, рекао је Митрополит Амфилохије.

Митрополит Амфилохије је Златним ликом Светог Петра II Ловћенског Тајновидца постхумно одликовао Иса Махмутовића, који је приликом рушења цркве Светог Петра Цетињског на Ловћену почетком седамдесетих година прошлог вијека одбио да учествује у том непочинству и због тога остао без посла.

„Постхумно одликујемо Златним ликом Петра Другог Тајновидца Ловћенског Иса Махмутовића зато што је, вјеран Богу и судњем дану, одбио да руши цркву Светог Петра Цетињског на Ловћену, сачувавши тиме свој образ и образ Црне Горе“, рекао је Владика Амфилохије уручујући одликовање.

Одликовање је, уз бурно одобравање и аплаузе присутног вјерног народа, примио Исов син Ћазим, који је из Париза специјално допутовао на освећење цркве Светог Петра Ловћенског Тајновидца.

Владика је истим признањем одликовао добротворе храма Риста Дрекаловића, протомајстора Момчила Станојевића и Милисава Миша Остојића, а архијерејском похвалницом Милоша Бата Вукадиновића и Младена Гајевића.

У повратку на Цетиње Цетињски богослови посјетили су и маанстир Режевиће гдје их је дочекао игуман манастира срхимандрит Хризостом и поред иконе пресвете Богородице очитао молитву.

 

Leave a Reply

 
 
 
 
 
 
 

 
новембар 2024.
П У С Ч П С Н
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930