Home / Вијести / СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У ЦЕТИЊСКОМ МАНАСТИРУ И РЕЗАЊЕ СЛАВСКОГ КОЛАЧА ПОВОДОМ СЛАВЕ ТРЕЋЕГ РАЗРЕДА БОГОСЛОВИЈЕ

 

У понедељак 12. новембра 2018. године, на празник Светог краља Милутина, Преподобниг Теоктиста и Јелене и Светог Варнаве хвостанског, Митрополит Амфилохије служио је Свету архијерејску литургија у Цетињском манастиру са свештенством и вјерним народом и ученицима богословије. После Литургије почела овогодишња међународна књижевна манифестација Његошеви дани“.

Свечано отварање је приређено након Литургије у Његошевој књигопечатњи у манастиру. Митрополит Амфилохије је, поздрављајући учеснике манифестације, рекао да је Његош ту штампао своје књиге. „Овдје су штампане ‘Српске пословице’, часопис ‘Грлица’. Касније су, због ратних неприлика, од материјала у штампарији направљена пушчана зрна за одбрану од турског безбожног насиља“, подсјетио је Митрополит црногорско-приморски. Рекао је да је добро што манифестација почиње у Цетињском манастиру, у коме је Његош столовао као Митрополит црногорски, и да тако треба да почиње и убудуће. Овдје код олтара на коме је он служио“, нагласио је Владика. Владика је подсјетио да Митрополија црногорско-приморска од 2013. године Петра Другог Петровића Његоша прославља као светитеља. „Он није први пјесник који је постао светитељ – од цара Давида има их толико који су били свеци Божји, па тако и наш Петар Други Ловћенски Тајновидац. Много ме радује што су овдје присутни и аутори најновијих превода његових дјела на друге језике“, казао је Митрополит Амфилохије.

Потом је уручио “Златни лик Светог Петра Ловћенског Тајновидца” преводиоцима Његошевих дјела: Андреју Романову за превод на бугарски језик “Горског вијенца”, Иљи Числову за превод на руски језик “Луче Микрокозма“ и за превод истог дјела на румунски језик др Љубици Рајкић, директору министарства културе Румуније. Бесједом на тему “Минута бића, вјечност ништожности!“ окупљенима се обратио књижевник Милутин Мићовић.Манифестација је настављена у Његошевој госпопримници Митрополије црногорско-приморске гдје је одржан књижевни час на којем су његови учесници – пјесници из Црне Горе, Србије, Републике Српске, Русије, Бугарске, Словачке, Румуније, Канаде и Македоније – казивали своје стихове.

После одржане наставе, у трпезарији богословије, пререзан је славски колач, у част Светог Арсенија Сремца, славе трећег разреда богословије.

Славски колач пререзао је протојереј-ставрофор Бранко Тапушковић, који је кратком бесједом и честитао славу ученицима. Славском ручку присуствовали су и монаси из Цетињског манастира и свештеници, службеници Митрополије.

 

 

Leave a Reply

 
 
 
 
 
 
 

 
новембар 2024.
П У С Ч П С Н
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930